O Teslinom Narodu

Nastanak imena Teslin narod “Teslina naučna fondacija” (Tesla Science Foundation) iz Filadefije/US vodi svoje korene od 10. jula 2004. godine kada su u ukviru Crkve svetog Nikole u Filadelfiji osnovani Nikola Tesla inventors club i Nikola Tesla club. Tom prilikom je organizovana prva izložba i predavanje o Tesli i formiran je prvi upravni odbor fondacije. Kako je srpska pravoslavna crkva u Filadelfiji bila van centra, Nikola Tesla klubove smo preselili u gradsku biblioteku i krenuli smo da pozivamo Amerikance da prisustvuju našim manifestacijama i predavanjima. Na samom početku smo primetili da većinu više zanima duhovni život Tesle nego njegovi patenti i krenuli smo da se prilagođavamo.

Godinama su članovi „Tesline naučne fondacije“ u noći izmedju 9. i 10. jula organizovali manifestaciju „Noć Tesle“ u Parku slobode u Filadelfiji, ispred Zvona slobode, jednom od najznačajnijih mesta u Americi, gde se čuva originalan američki ustav, na mestu na kome je Amerika proglasila svoju nezavisnost (Inače, Filadelfija je bila prvi glavni grad SAD). Prepoznavši ogroman rad „Tesline naučne fondacije“ u promovisanju Teslinog lika i dela, gradonačelnik Filadelfije je doneo odluku da se 10. jul (datum Teslinog rođenja) proglasi za praznik.

Na manifestacije u organizaciji “Tesline naučne fondacije” su dolazili pripadnici svih naroda, religija i boje kože, i organizacija je rasla iz dana u dan. Tadašnji predsednik Fondacije novinar i odličan poznavalac srpske dijaspore Marko Lopušina je predložio da “Teslina naučna fondacija” na Vidovdan 2014. godine organizuje proslavu “200 godina Srba u Americi”, kao čin podsećanja kada je baš u Filadelfiju došao Đorđe Šagić prvi registrovani srpski doseljenik u Ameriku. To je bio veliki izazov za sve članove “Tesline naučne fondacije” i same pripreme za ovaj događaj su trajale mesecima (u organizaciju je bio uključen veliki broj prijatelja Fondacije). Proslavi je prisustvovalo oko 700 posetilaca među kojima su bili Srbi, ali i svi prijatelji srpskog naroda u SAD. Neki od najznačajnijih i najuspešnijih Srba u SAD su bili prisutni: Milan Panić, Majk Đorđević, Helen Delić Bentli, David Vujić, predstavnici vlade Republike Srpske i Srbije, diplomatski kor, predstavnici Srpske pravoslavne crkve i drugih naših organizacija u Americi. Jedan deo promocije je održan u Historic Arch Street Meeting House a drugi u Parku sobode. Predavanja, izložbe i koncerti bili su potpuno besplatni za sve posetioce.

Mnogi pokušavaju da prisvoje naziv “Teslin narod”

Pripremajući manifestaciju, Nikola Lončar, osnivač i predsednik “Tesline naučne fondacije”, je predložio beogradskom reditelju Zoranu Mirkoviću da zajednički snime sve značajne ličnosti koje budu došle na proslavu i da se time krene sa snimanjem dokumentarnog filma “TESLIN NAROD”. Marko Lopušina je uradio scenario a Miloš Rastović iz Srpske nacionalne federacije (SNF) njegove dorade. Nikola Lončar je u ime “Tesline naučne fondacije” obezbedio snimatelje i studio za montažu, a tadašnji generalni sekretar Fondacije Zvezdana Stojanović je organizovala sve dogovore u vezi sa snimanjem. Tom prilikom su uspostavljeni brojni kontakti sa osobama koje je trebalo snimiti. Predsednik “Tesline naučne fondacije” Nikola Lončar je sklopio ugovor sa rediteljem Željkom Mirkovićem koji nije ispoštovan iako je “Teslina naučna fondacija” idejni tvorac i kompletni finansijer dokumentarnog filma “Teslin narod”. Željko Mirković je nastavio snimanje bez saradnje sa Fondacijom, ne navodeći ni jedan valjan razlog za to. Nekoliko puta je još dolazio u Filadelfiju kako bi snimio još nekoliko osoba za dokumentarni film.
Kada je sav materijal prikupljen, Nikola Lončar se na poziv Željka Mirkovića sreo sa njim u Beogradu, kada ga je Mirković obavestio da je Radio televizija Srbije (RTS) spremna da emituje dokumentarni serijal i film “Teslin narod” ukoliko oni budu jedini producenti a da predsednik “Tesline naučne fondacije” i idejni pokretač dokumentarnog filma o uspešnim pripadnicima srpskog naroda Nikola Lončar ne može više da bude producent tog projekta. Na Lončarevo pitanje koliko novca RTS nudi za tu vrstu dogovora (jer iza svega stoji veliki uložen rad), Mirković je odgovorio da RTS ne želi ništa da plati i da bi to bila odlična reklama za “Teslinu naučnu fondaciju”. Iznenađen, Lončar ipak nije želeo da zaustavlja projekat i prihvatio je takav razvoj događaja. Do današnjeg dana ni “Teslina naučna fondacija” iz Filadelfije ni “Teslina naućna fondacija” u Srbiji nisu dobili ni jedan dolar za sav uložen rad u projekat dokumentarnog filma “Teslin narod”. U odjavnoj špici filma se samo pojavljuje logo Fondacije (i to isključivo zbog davanja kredibiliteta filmu) i ništa više o Fondaciji kao idejnom tvorcu projekta. I mnogi drugi su pokušali da prisvoje projekat “Teslinog naroda” – Vukašin Stojkov iz organizacije Startit.rs, koji je čak u SAD podneo zahtev za zaštitu naziva “Teslin narod”, neka grupa iz Hrvatske takođe.

Budućnost projekta “Teslin narod”


Naravno, projekat “Teslin narod” će živeti u punom svetlu i u međuvremenu je Lončar u ime “Tesline naučne fondacije” formirao novi tim koji će realizovati ovaj projekat, zaštitio ime projekta u Srbiji, i nastavio sa snimanjem u kome je on jedini producent filma. Novi film “Teslin narod” se snima na tragu Tesline filozofije da je potrebno prikazati problem, ali i njegova moguća rešenja.
Tim “Tesline naučne fondacije” je pripremio anketu koju prosleđuje Srbima širom sveta u vezi sa mogućim rešenjima za jedinstven Nacionalni program svih Srba sveta. Dokumentarni film “Teslin narod” treba da pomogne da se ta ideja i realizuje.
“Kad sam bio mali otac me je učio da je najvažnija računska operacija delenje i da one koji se ne razumeju u to treba hirurški odstraniti” kaže Nikola Loncar, osnivač i predsednik “Tesline naučne fondacije”

Istraživanje/anketa “Teslin narod”

Iz više razloga niko do sada nije uradio kompletan popis srpske dijaspore (između ostalog i zbog preciznog definisanja ko se može smatrati pripadnikom srpske dijaspore) ali se smatra da nas širom sveta ima oko 11 miliona. Znači, znatno više nas je u rasejanju nego u matičnoj državi.

Kroz istoriju srpskog naroda se pokazalo da baš i nismo bili čvrsti u očuvanju svog identiteta već su se pojedini lako utapali u druge narode, pritom menjajući i veru svojih otaca, veru našu pravoslavnu. Tako da danas širom sveta imamo veliki broj Srba poreklom ali već pripadnika nekih drugih naroda.

To nije svojstveno baš svim narodima sveta koji i posle 5, 6 generacija čuvaju svoje preklo i time se ponose. Najpoznatiji po tome su Grci, Italijani, Irci ili Poljaci a zašto se u toj grupi naroda ne bi našao i naš narod srpski? Kao i oni, imamo mnogo toga čime se kao narod bogate istorije možemo ponositi a i mnogi značajni ljudi sveta su bili ili jesu pripadnici srpskog naroda. Oni su dali vrlo značajan doprinos kompletnom čovečanstvu – da pomenemo samo neke od velikana srpskog roda kao što su Nikola Tesla, Mihajlo Pupin, Milutin Milanković, Ruđer Bošković ili Mileva Marić Anjnštajn, na primer.

Postavlja se pitanje šta nam je raditi da se to više ne dešava i da opet svaki pripadnik srpskog naroda to sa ponosom ističe. Upravo to je i namera istraživanja/ankete “Teslin narod” kojom želimo da vi i mi zajedno prepoznamo problem(e) i da ponudimo neka moguća rešenja.